Sad u Harušťákov

Otvorený ovocný sad v Bielych Karpatoch
Sme pár, ktorý je zaľúbený do kopaníc. Veľa času trávime v starom dome na hranici Slovenska a Moravy. Je to malebné miesto s krásnym výhľadom. Sme v chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty pod Veľkou Javorinou obkolesení zmiešanými lesmi.
Pri dome ležali ladom bývalé role a pár zarastených ovocných stromov. Sad sme vyčistili a v novembri 2018 sme tu zasadili staré odrody ovocných stromov. Na lúkach Bielych Karpát možno nájsť desiatky druhov rastlín na jedinom štvorcovom metri. Kopaničiari ich pravidelne kosili a vznikla pestrá paleta rastlín pre vzácne motýle. Tradícia sa prerušila, ale u nás sa už pasú ovečky i motýle.

 

 

Na podporu sadi sme vyrobili kolekciu up-cyklovaných produktov. Je to druhá šanca pre vínové fľaše. Každý kus je originál, má iné dno i hrúbku skla. 
Okraj pohárov je starostlivo obrúsený, aby sa 
z nich dobre pilo. Zbierame fľaše z rôznych miest, 
ale ku kontajnerom sme ešte nenastúpili 🙂
Výťažok z predaja  je určený na podporu sadu, kde pestujume dlho žijúce stromy. Vaším nákupom prispejete k záchrane tradičných lokálnych ovocných stromov.

Druhý dych

Tu na Facebooku sa rozprávame.

Aktuálne informácie nájdete na našej Facebook stránke.


Sadili sme ovocné stromy

10. 11. 2018
Sadiť ovocné strom nás učil sadár Bruno Jakubec, ktorý vám najprv všetko potrebné vysvetlil. Dozvedeli sme sa čoho se vyvarovať, ako vybrať vhodné miesto a vhodnú odrodu. Ako zabezpečiť strom pred nepriaznivými vplyvmi a ako by mala vyzerať  starostlivosť v prvých rokoch života stromu.

Podarilo sa nám vysadiť 41 ovocných stromov.

Na lúkach v Bielych Karpatoch je možné nájsť desiatky druhov rastlín na jedinom štvorcovom metri.
Najprv vykvitli čerešne, ale ani slivky a hrušky sa nenechali zahanbiť.
U Harušťákov

Je to čerešňa?
Pralúka pred zakvitnutím
Gazda pri práci
Oprava stodoly na spadnutie je na zozname práce na toto leto.
Ohrada pre ovce prechádza cez záhradu Šipkovej Ruženky.
Výhľad na Inovec
Lissa a Marcus z Wisconsinu nám neksutočne pomohli pri stavbe ohrady pre ovce.

 

 

 

 


Pastieri oviec nevedeli celé noci spávať, lebo sa báli o svoje ovce. Tak sa upokojili tým, že každú noc počítali svoje stádo, aby sa uistili, že sú všetky v bezpečí. Až potom vedeli v pokoji zaspať. Údajne tak vzniklo počítanie ovečiek, ktoré sa spája s dobrým spánkom.

'Be yourself, everyone else is already taken.' Oscar Wilde