Sad u Harušťákov

Zakladáme ovocný sad v Bielych Karpatoch
Sme pár, ktorý je zaľúbený do kopaníc. Veľa času trávime v starom dome na hranici Slovenska a Moravy. Je to malebné miesto s krásnym výhľadom. Sme v chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty pod Veľkou Javorinou obkolesení pôvodnými lesmi na úbočí najvyššej hory tohto pohoria.
Pri dome ležali ladom bývalé role a pár zarastených ovocných stromov. Sad sme vyčistili a sadíme tu staré odrody ovocných stromov. Na lúkach Bielych Karpát možno nájsť desiatky druhov rastlín na jedinom štvorcovom metri. Kopaničiari ich po dlhé stáročia pravidelne kosili. Preto vznikla pestrá palet rastlín, ktorá prilákala vzácne motýle. Tradícia sa prerušila, ale v našom lúkosade sa už pasú ovečky a onedlho tu bude aj paša pre motýle.

Tu na Facebooku sa rozprávame.

Darujte ovocný strom

Trápi vás, že jete jabĺčka, ktoré obleteli polovicu zemegule? Chceli by ste prispieť k zachovaniu jedinečného slovenského prírodného bohatstva? Ak áno, darujte nám ovocný strom, postaráme sa o neho. Zachováme tak spolu pestrosť ovocných chutí.

Vyberte si strom alebo krík

Radostná práca v sade
Skupina na Facebooku · 188 členov
 

Pridať sa do skupiny

 

Radi pracujeme vonku a nie je nám cudzie ani vizuálne umenie. A preto vás pozývame do novovznikajúceho sadu U Haruštákov.
—————————-…
Na lúkach v Bielych Karpatoch je možné nájsť desiatky druhov rastlín na jedinom štvorcovom metri.
Najprv vykvitli čerešne, ale ani slivky a hrušky sa nenechali zahanbiť.
U Harušťákov

Je to čerešňa?
Pralúka pred zakvitnutím
Gazda pri práci
Oprava stodoly na spadnutie je na zozname práce na toto leto.
Ohrada pre ovce prechádza cez záhradu Šipkovej Ruženky.
Výhľad na Inovec
Lissa a Marcus z Wisconsinu nám neksutočne pomohli pri stavbe ohrady pre ovce.

 

 

 

 


Pastieri oviec nevedeli celé noci spávať, lebo sa báli o svoje ovce. Tak sa upokojili tým, že každú noc počítali svoje stádo, aby sa uistili, že sú všetky v bezpečí. Až potom vedeli v pokoji zaspať. Údajne tak vzniklo počítanie ovečiek, ktoré sa spája s dobrým spánkom.

'Be yourself, everyone else is already taken.' Oscar Wilde