Okruh Island

Týždeň nabitý množstvom zážitkov vrátane svetovo preslávených miest, ako je Zlatý okruh a ľadovcová lagúna Jökulsárlon. Navštívime aj skryté vodopády a východné fjordy. Po ceste máme jedinečné múzeá a ponúka sa niekoľko fantastických dobrodružstiev, vrátane chôdze po ľadovci či pozorovania veľrýb.

Program je dostatočne voľný, aby ste krajinu mohli zakúsiť nerušene. Navyše sa uskutočňuje v minibuse čo je prísľubom pohodlného a osobitého zájazdu. V spojení s ostatnými cestovateľmi, sprievodcom a šoférom preskúmate za sedem dní maximum toho čo Island ponúka.

Prvý deň absolvujeme klasickú trasu Zlatého okruhu s niekoľkými bonusovými zastávkami, ako je napríklad kaldera Kerið a vodopád Seljalandsfoss. Druhý deň sa budeme pohybovať okolo ľadovcov a sopiek. Pozrieme sa smerom na notoricky známy Eyjafjallajökull, mocný Vatnajokull a ohromujúcu ľadovcovú lagúnu. V tento deň bude tiež možnosť ľadovcovej turistiky. Tretí deň navštívime východné fjordy. Tu kde si oddýchneme od turistov nám poskytne neuveriteľné scenérie a množstvo voľne žijúcich zvierat. Na štvrtý a piaty deň uvidíte rozmanitý sever, presvedčíte sa o kráse oblasti jazera Mývatn, navštívite niektoré úžasné vodopády a zúčastníte sa pozorovania veľrýb z hlavného mesta veľrýb – Húsavík. Šiesty a siedmy deň vám ukážu západ západu ostrova, vrátane polostrova Snæfellsnes, ktorý sa vďaka svojej rozmanitej kráse často nazýva Island v miniatúre.

Zájazd zaujme vášnivých fotografov, milovníkov histórie, kultúry a prírody. Uvidíme množstvo zvierat a zažijeme dobrodružstvo. Je to vynikajúci spôsob, ako spoznať tento nádherný ostrov. Na palube nášho mikrobusu uvidíte za týždeň maximum Islandu, v pohodlí a štýle.

Fakultatívne výlety:

Túra na ľadovci (1,5 hodiny)

Pozorovanie veľrýb (3 hodiny)

Vstup do múzea žralokov v meste Bjarnarhofn

Vstup do prírodných kúpeľov Mývatn

Vstup do oblasti Stokksnes a Vestrahorn

Vstup do islandského centra pečate v Hvammstangi

Vstup do múzea kameňov v Stodvarfjordur

  1. deň Tri najobľúbenejšie miesta na Islande

Prvým z nich je Národný park Þingvellir, jediné miesto svetového dedičstva UNESCO na islandskej pevnine. Má fascinujúcu históriu, je najdlhšie činným parlamentom na svete. Prví osadníci sa tu zišli už v roku 930 nl. Park sa nachádza priamo v rokline medzi severoamerickou a eurázijskou tektonickou doskou, ktoré sú jasne viditeľné pri prechádzaní. Po Þingvellir nasleduje geotermálna oblasť údolia Haukadalur. Geysir, ktorý pomenoval všetky gejzíry na svete nie je činný, ale jeho sused Strokkur každých päť až desať minút vystrekuje vodu až do štyridsať metrovej výšky. Poslednou zastávkou na tradičnom Zlatom kruhu je majestátny vodopád Gullfoss. Navštívime aj kalderu, jazero v krátere Kerið, a vodopád Seljalandsfoss na južnom pobreží. Vodopád vyteká z konkávneho útesu, preto je možné prechádzať poza vodopád a kochať sa jedinečnými pohľadmi.

2. deň Južné pobrežie a túra po ľadovci

Pobrežie je známe svojou obrovskou rozmanitosťou. Z okružnej cesty číslo 1 vidno zelené polia, púšte čierneho piesku a masívne sopky i ľadovce. Jedna z týchto sopiek, Eyjafjallajökull v roku 2010 vážne narušila leteckú dopravu. Pri návšteve nádherných vodopádov slávneho Skógafoss a menej známeho Kvernufoss sa prejdeme. Na čiernej pláži Reynisfjara, budeme obdivovať fascinujúce geologické útvary v tejto oblasti. Pri ľadovci Solheimajokull budete mať výnimočnú možnosť stráviť hodinu a pol túrou na ľade. Z vrcholu ľadovca je neskutočne krásny výhľad. Po tomto dobrodružstve sa priblížime k najväčšiemu ľadovcu v Európe, Vatnajökull. Lagúnu ľadovca Jökulsárlon mnohí považujú za najkrajšie miesto na Islande. Možnosť plavby medzi ľadovcami a návšteva diamantovej pláže, kde sa kúsky ľadu ligocú na čiernom piesku.

 

3. deň Hora Vestrahorn, vikingské sidlo a Východné fjordy

Návšteva neuveriteľnej horskej oblasti Vestrahorn, jednej z najpopulárnejších miest fotografov v krajine. Ako žili Vikingovia si pozrieme v osade Stokksnes. Vo Východných fjordoch žijú soby, morské vtáky vrátane Alky bielobradej, na pobreží oddychujú tulene a možno vidieť aj veľryby a delfíny. Návštevu geologického múzea pomáha dotvoriť obraz fascinujúcich procesov, ktorými tento vulkanický ostrov prechádza.

4. deň vodopád Dettifoss, jazero Mývatn a prírodný kúpeľ

Čaká nás krásny sever. Po prekročení nádhernej vysočiny sa zastavíme v najsilnejšom vodopáde v Európe, Dettifoss. Vrcholom  dňa je oblasť jazera Mývatn. Uvidíte fascinujúce geotermálne oblasti, pôsobivé lávové útvary a obrovské množstvo vtáctva. Navštívite skalné útvary Dimmuborgir v lávovom poli, s jaskyňou vytvorenou horúcou lávou nazývanou Grjótagja, elektráreň Krafla a geotermálnu oblasť Hverir. Na záver sa okúpeme v prírodnom kúpeli Mývatn.

5. deň pozorovanie veľrýb v Húsavíku a vodopád bohov Godafoss.

Po malebnej jazde pozdĺž pobrežia zastaneme v mestečku Húsavík. Hlavnom meste pozorovania veľrýb. Počas trojhodinového výletu loďou v nádhernom fjorde obklopenom horami je takmer zaručené stretnutie s veľrybami. Po ceste do Akureyri, hlavného mesta severu sa zastavíme v jednom z najsilnejších vodopádov. Goðafoss sa prekladá ako vodopád bohov.

6. deň Západný Island, tulene, vodopády a horúce pramene

Cestou na juh sa zastavíte pri unikátnom skalnom útvare Hvítserkur. Vyzerá ako slon, stojací v plytkom mori. Skvelá príležitosť pre fotografov. V Hvammstangi budete mať príležitosť  navštíviť fascinujúce centrum tuleňov. Prejdeme cez strašidelné lávové pole Hallmundarhraun. Pozrieme si dva z najpopulárnejších západných vodopádov, Hraunfossar a Barnafoss. Zatiaľ čo sa nachádzajú tesne vedľa seba, sú veľmi odlišné, pričom prvý je široký, pokojný a jemný a druhý prudko prudko stúpa po úzkom údolí. Nakoniec sa dostanete k Deildartunguhver, najvyššiemu horúcemu prameňu v Európe.

7. deň „Island v miniatúre“

Korunný klenot polostrova je ľadovec Snæfellsjökull. Táto úžasná hora v tvare kužeľa inšpirovala umelcov po stáročia.  Jules Verne sa rozhodol sem umeistniť svoj román „Cesta do centra Zeme„. Prejdeme sa po bývalej farme  Ytri-Tunga. Ak ste ešte nevideli tuleňa je viac než pravdepodobné, že tu na skalách uvidíte celú kolóniu.

Cesta po úchvatnom pobreží nás zavedie cez Arnarstapi a Hellnar. Ohromujúce skalné útvary vyvrcholia čadičovými stĺpmi Lóndrangar, ktoré prechádzajú cez cestu a oceán.  Na nádhernej čiernej pláži Djúpalónssandur si môžete vyskúšať, akú funkciu by ste mohli v minulosti zastávať na lodi. Štyri veľké, hladké kamene sa používali sa na meranie sily. Zastavíme sa v slávnom Bjarnarhöfn Shark Museum. Môžete ochutnať aj čerstvého hákarla (slávny „fermentovaný žralok“). Na poslednej zastávke uvidíme fotogenickú horu Kirkjufell, vystupujúcu zo zelených kopcov, obklopených riekami.

8. deň Prehliadka najsevernejšie ležiaceho hlavného mesta Európy – Reykjavíku. Prejdeme sa po známej uličke LAUGARVEGUR, pozrieme si radnicu, prístav a  budovu filharmónie. Nevynecháme budovu PERLANU so skvelým výhľadom na mesto, ale ani miesto s historickým významom – HÖFDI. Nákup posledných suvenírov alebo nasávanie unikátnej atmosféry severu v jednej zo štýlových miestnych kaviarničiek, či v iných podnikoch. BLÁ-LONÍD, alebo MODRÁ LAGÚNA, kde sa aj okúpeme, bude nepochybne vrcholom posledného dňa na Islande.

Pre viacej informácíí o termíne a cene zájazdu píšte na lucie@hemisfery.sk

'Be yourself, everyone else is already taken.' Oscar Wilde