Ako sa vyhnúť turistickým pasciam na Islande

Ak urazíte takmer tritisíc kilometrov, je to cestovateľský záväzok. Mali by ste vidieť všetky tie dôležité veci, pre ktoré je tento osamelý ostrov známy. Preto drvivá väčšina ľudí navštívi Modrú lagúnu a Zlatý okruh. Kto ich nevidel, ako keby nebol na Islande. Ja mám radšej miesta kde si môžem vychutnať Ostrov príbehov. Počas dlhých zimných večerov sa tu bežní občania menia na hudobníkov a spisovateľov. Ságy a mýty na Islande zapisovali od 12. storočia. Vďaka svojej zemepisnej polohe je Island miestom stvoreným na rozprávanie príbehov.

Zima a tma, trvajúce takmer pol roka, utvárali vzťah ľudí k okoliu. Zvrásnená, pustá krajina z veľkej časti pokrytá ľadovcom, púšťami aj nepriechodnými lávovými poľami, riekami a obklopená morom, zvyšovala u prvých osídlencov pocit bezmocnosti a zároveň podnietila ich predstavivosť. Veľké vzdialenosti medzi sídlami a nepriechodný terén zvyšovali hlad po novinkách. To, čo Islanďanom chýbalo v materiálnej sfére, vynahradili si dôvtipom.

Itinerár na mieru

Ak dáte prednosť autentickému zážitku v meste plnom umelcov, vyžiadajte si odo mňa podrobný itinerár, kde bude mať okrem trasy prechádzok aj dohodnuté stretnutia s miestnymi umelcami a odkazy na islandskú literatúru, hudbu, filmy či výtvarné umenie. Navštívite v ateliéri alebo pracovni maliara, či spisovateľa. Privítajú vás aj v Design centre.

Aj keď bude s veľkou pravdepodobnosťou pršať, odporúčame zabudnúť na outodoorové oblečenie. Umelecká elita Reykjavíku je presýtená turistami. S nostalgiou spomína na časy, keď ľudia nosili klobúky.

Mesto je vidno ako na dlani z veže najväčšieho islandského kostola Hallgrímskirkja. Jeho netypický tvar pripomína skalné útesy a ľadovce islandskej krajiny. Ale pri pohľade z ulice Skólavörðustígur je to s trochou fantázie vesmírna raketa. Koncertná hala Harpa je skvost miestnej architektúry. Po jej prehliadke si zájdite na hot dog, ktorý odporúča aj Bill Clinton. Môžete zájsť na mestskú pláž a okúpať sa v Atlantickom oceáne. Na prechádzke mestom uvidíte množstvo reštaurácií, kaviarničiek a klubov. Program v itinerári bude záležať na tom, či práve prebieha Design March, Sonar festival alebo festival Gay Pride na ktorom sa zúčastňuje vyše tretiny Islanďanov. Večer odprúčam Stand up comedy v angličtine.

Ak to počasie dovolí, mestskou dopravou sa môžete odviezť pod 914 m vysokú mestskú horu Esja. Po jej zdolaní sa vám otvorí nádherný výhľad na Reykjavík. Pri výstupe nepodceňte výstroj. Potrebujete pevnú obuv, viacej vrstiev oblečenia s jednou nepremokavou, jedlo a pitie. Výstup trvá do dvoch hodín.

Na Islande trolovia z horských jaskýň lovia ryby v jazerách. Elfovia bývajú v skalách. Oceán brázdia veľryby v podobe netvorov a jazerá skrývajú hladné obludy. Zvieratá bežne hovoria, či už ide o ľadové medvede, kravy, alebo havrany. Rastliny aj kamene s čarovnou mocou sú na dne jazierok alebo v ťažko dostupných horách. Čarodejníci prenášajú horúce pramene a privolávajú hmlu a búrky.

V lete odporúčam Okruh Islandom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.