Poľovačka na polárnu žiaru

IMG_1735

Mali sme veľké šťastie na počasie, takže sme za pár dní stihli zjesť plno rýb, pozrieť najsevernejšie hlavné mesto, sopky, gejzíry, ľadovec, útesy a pláže v Atlantiku, cítiť vôňu geotermálnych javov, továreň na pletenie svetrov a okúpať sa v termálnej vode.

Videli sme na Zlatom okruhu vodopád Gulfoss a gejzír Strokkur. Obišli sme kalderu Kerid a okúpali sme sa aj v bazéne Flúdir, na mieste, kde sa prví Islanďania učili plávať. Večer patril Reykjavíku s ochutnávkou pylsur – hot dogu v stánku, kde jedol aj Bill Clinton.

Ďalší deň sme sa odviezli k vodopádu Seljalandfoss a jeho hanblivému susedovi Gljúfrabúi v jaskyni, do
ktorej sa nedá prejsť suchou nohou. Ľadovcový splaz Myrdalsjokull Glacier nám umožnil pozrieť si zblízka ľadovec. Na najjužnejšom bode Islandu Dyrhólaey nebolo najteplejšie. Pozreli sme si čiernu pláž a veľké vlny, ktoré sa rozbíjali o útesy v tvaroch skamenelých tvorov a morských príšier. Občerstvili sme sa v mestečku Vík i Myrdal a na spiatočnej ceste sme sa zastavili na pláži Reynisfjara, kde nám poriadne fúkal mokrý sneh do tváre. Niekto sa pohrával so sneaker waves a zozbierali sme zopár lávových kameňov. Potom sme vybrali ku vodopádu Skogafoss. Tu sa väčšina z nás vypäla k výstupu na vrchol šesťdesiatmetrového vodopádu. Vďaka nádhernému výhľadu sme takmer nevnímali priesvitné pletivo na ktorom sme stáli spolu s čulou skupinkou Aziatov. Na spiatočnej ceste sme sa zastavili na nákupy Lysi v Krónane a večer strávili s náročnou spoločenskou hrou.

IMG_1731Posledný deň sa začal prehliadkou geotermálnej elektrárne Hellishei?i Power Plant. Vôňu sušených rýb sme si vychutnali v klasickej otvorenej sušiarni. Videli sme majestátne jazero Kleifarvatn, nasledovala prechádzka v Seltúne, kde sme si z blízka pozreli bublajúce geotermálne javy. Vtáčiky od horúcich prameňov, sa ponorili do vody, len čo sme prišli. Na záveIMG_1741r nás čakala luxuxná Modrá lagúna a odvoz na letisko. Z lietadla sme vo finále lapili polárnu žiaru.

Od tejto návštevy nás už Island nenechá na pokoji. Okrem futbalu, nepotvrdenia stretnutia Trumpa a Putina v Reykjaviku na nás vyskočí v obchode s pamlskami pre psov, majú lososový olej , z rádia Emiliana Torrini, z programu kina, nový film Ei?urinn Baltasara Kormakulura alebo nová kniha Mesačný kameň od Sjóna.
Island od polárneho kruhu nenápadne hýbe svetom 

IMG_1713

IMG_1745 IMG_1762-1 IMG_1767 IMG_1771 IMG_1776

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.