Ako si pozrieť polárnu žiaru na Islande

dsc_9240

Podľa niektorých médií je túto zimu posledná šanca vidieť polárnu žiaru pred tým, ako sa odmlčí na desaťročie. Končí sa obdobie častých a intezívnych erupcií. 

Aurora Borealis má meno podľa rímskej bohyne úsvitu Aurora a gréckeho pomenovania pre severný vietor – Boreas. Intenzívna žiara sa pravdepodobne vráti až v roku 2024. Do polovice apríla 2016, ponúka svetelné divadlo na oblohe Island. Avšak, aj napriek tomu, že za polárnou žiarou precestujete vyše 3000 km, nie sú ale žiadne záruky, že ju uvidíte. Príroda sa riadi vlastnými pravidlami. Lepšiu predstavu vám dotvorí predpoveď . Dôležitá je jasná obloha.

 

Auroru Borealis je vidno aj z metropoly Reykjavík. Po prílete vás rýchlo zastihne súmrak. V zime je tu denné svetlo iba štyri hodiny. Ak si polárnu žiaru chcete aj nafotiť, nezabudnite statív a káblovú diaľkovú spúšť.

1. Ak nemáte skúsenosti s cestovaním

Vyberte sa s cestovnou kanceláriou. Island je drahý, takže za 5 dní môžete zaplatiť až 1 250 €. Viete do čoho idete, program je vopred daný.

Výhoda: Máte istotu, že ubytovanie a doba príletu a odletu bude sedieť.

Nevýhoda: Musíte sa držať dohodnutého programu. Ak sa vám niekde páči a chceli by ste si vychutnať okamih, musíte sa prispôsobiť.

2. Ak si viete kúpiť letenku a objednať ubytovanie

Vyberte sa na vlastnú päsť. Z Budapešti lieta priamo do Keflaviku WizzAir a cez Airbnb, Booking alebo http://www.hostel.is, si môžete vybrať z množstva nocľahov. V meste verejné osvetlenie zmenšuje svetelný efekt. V niektorých štvrtiach Reykjavíku ale, medzi desiatou a jedenástou vypinajú svetlo a odporúčajú obyvateľom zatiahnuť rolety. Takže sa dá pozorovať priamo v centre.

Výhoda: Vyberiete si termín, ktorý vám vyhovuje. Program si prispôsobíte podľa seba.

Nevýhoda: Doprava aj strava je na Islande drahá, ak nie ste aspoň štyria prenájom auta je luxus. Pri hľadaní výletov môžete padnúť do pasce pre turistov.

3. Ak vám nestačí výlet, ale chcete po sebe nechať aj kus práce

Prihláste sa ako dobrovoľník. Môžete pomáhať organizácii “Fjar?abygg?” Bývať budete na východe Eskifjordur má 1000 obyvateľov, továreň na sušené ryby, prístav, plaváreň, krčmu aj kostol.

Výhoda: Pobyt trvá desať dní, máte veľkú šancu vidieť polárnu žiaru. Navyše mestečko nie je tak svetelne znečistené ako väčšie sídla.

Nevýhoda: V starej škole, kde sú dobrovoľníci ubytovaní, straší.

4. Ak nechcete platiť takmer nič

Zvezte sa stopom do Dánska. Tam sa prešmyknite na trajekt, ktorý ide na východnú časť Islandu do mestečka Seydisfjordur. Je trocha od ruky. Preslávila ho temná krimi séria Baltasara Kormákura Óf?r? – V pasci. Na Islande už môžete prežiť na lacných cestovinách z miestneho supermarketu Bonus. Prespávať sa dá zadarmo cez Couchsurfing u miestnych.

Výhoda: Ušetríte a spoznáte oveľa viacej ľudí ako keby ste išli organizovane, či mali všetko dopredu objednané.

Nevýhoda: Ak máte bezlepkovú diétu, stravovanie na Islande je ohrozené.

5. Ja sa chystám poľovať na polárnu žiaru túto zimu aspoň dvakrát, možno sa uvidíme 🙂 Viď termíny.

Niektoré prírodné termálne bazéniky si musíte ochladiť, ale stojí to za to.

bic7301_by_bicnick
Pozorovanie z bazénika v Hvalfjordur, fotografia Art Bicnick

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.