Môj poldom, môj hrad

img_9784-1Pred rokom by mi ani nenapadlo, že si kúpim dom. Ani poldom. Byt v paneláku bol oveľa vhodnejší pre môj životný štýl. Nechápala som ľudí, ktorí sa sťahovali mimo mesto, len aby boli vo vlastnom bungalove. Ale prišlo spontánne rozhodnutie a mám půldomek aj s malou záhradkou.
img_9788  Keď mi pôvodní majitelia odovzdávali kľúče od vyprataného domu, skonštatovali: “Je to ruina.” Nepripúšťala som si to. “Mám funkcionalistickú nehnuteľnosť na zvlnenom teréne s krásnym výhľadom”, opakovala som si.

img_9780  Druhý deň prišli brigádnici a začali búrať pristavanú búdu. Rozhodli sme sa s otcom vyniesť z kuchyne linoleum, ktoré bolo na pôvodnom červenom betónovom potere položené v niekoľkých vrstvách. Dopracovali sme sa až k prvorepublikovému vzoru. Ten išiel dole aj so spodnou radou kachličiek. Omietka vyzerala ako keby bola z hliny a opadávala zo stien kuchyne len jemným poklopkaním. Ukázalo sa, že všetky omietky v dome sú robené z podobného sypkého materiálu. Pod dekoratívnym stropným obkladom na mňa vykukla poškodená omietka nahodená na trstine. Všetko ide dolu a ja rozmýšľam aký objemný kontajner dokáže pojať to staré murivo. Najradšej bezprašne.

Situácia sa mení každým dňom. Avizovaná nová elektrina je krivoľako vedená dvojlinka pod omietkou. Pôvodne plánovanú prístavbu som zamietla. Okrem časovej a finančnej nákladnosti by som zmenšila záhradu, ktorá dodáva domu príjemnú atmosféru mesta v záhrade.

Kedysi som sa smiala na mojich rodičoch, keď sa po štyridsiatke začali rýpať v zemi. A už je to tu. Mám niekoľko ovocných stromov a plno kríkov a kvetov, ktorých názvy ani nepoznám. Začali sme s ich prerezávaním. Dokonca už som otvorila knihu o záhrade.

Na záhradu a listovanie v kuchynských katalógoch ešte príde. Teraz čistím tehly od malty a po večeroch šťastne unavená z fyzickej práce si študujem informácie o vhodnom kúrení, skladbe plochej strechy a hlavných únikoch tepla. Venujem rekonštrukcii väčšinu času a energie. A mám také tušenie, že ozajstné skúšky ma ešte len čakajú. Ale nedávno som si prečítala, že život sa začína na konci mojej komfortnej zóny. Nech žije život!

img_0009
img_0015 img_0025 img_0030  img_0034  img_0050  img_0074 img_0075 img_0076 img_0102 img_0105 img_0106

2 odpovede na „Môj poldom, môj hrads“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.