Sad u Harušťákov

Staré pôvodné odrody ovocia z Bielych Karpát.

Pracujeme s priateľmi, zakladáme ovocný sad

Ak si chcete urobiť výlet do Bielych Karpát a vymeniť pár hodín práce na čerstvom vzduchu v ovocnom sade  na kopaniciach za dobrý pocit a niečo pod zub, či od smädu ste vítaní. 
U Harušťákov 807, 916 12, Lubina, Slovakia 
Japonský mních Shoukei Matsumoto vidí upratovanie ako terapiu, ktorá pomáha nájsť vnútorný pokoj a cestu k osvieteniu. Dvakrát za mesiac pozýva ľudí, aby sa k nemu pripojili pri čistení chrámu.  Potom si spolu vypijú čaj. Ak je aj pre vás práca viacej ako povinnosť a hľadáte podobne naladených ľudí, ste na správnom mieste.

Sme pár, ktorý je zaľúbený do kopaníc. Žijeme v meste, ale veľa času trávime v starom dome na hranici Slovenska a Moravy. Je to malebné miesto s krásnym výhľadom. Sme v chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty pod Veľkou Javorinou obkolesení pôvodnými lesmi na úbočí najvyššej hory tohto pohoria. Pri dome ležia ladom bývalé role a pár zarastených ovocných stromov. Práve tu na jeseň vysadíme do ovocného sadu staré odrody stromov.
Na lúkach Bielych Karpát možno nájsť desiatky druhov rastlín na jedinom štvorcovom metri. Kopaničiari ich po dlhé stáročia pravidelne kosili. Preto vznikla pestrá palet rastlín, ktorá prilákala vzácne motýle. V našom lúkosade sa preto pasú ovečky, aby tu vyrástla paša aj pre motýle.
Na lúkach v Bielych Karpatoch je možné nájsť desiatky druhov rastlín na jedinom štvorcovom metri.
Najprv vykvitli čerešne, ale ani slivky a hrušky sa nenechali zahanbiť.
U Harušťákov

Je to čerešňa?
Pralúka pred zakvitnutím
Start dom s vymoženosťou modernej doby.
K ovciam treba psa
Gazda pri práci
Oprava stodoly na spadnutie je na zozname práce na toto leto.
Ohrada pre ovce prechádza cez záhradu Šipkovej Ruženky.
Výhľad na Inovec
Večer v ovocnom sade
Lissa a Marcus z Wisconsinu nám neksutočne pomohli pri stavbe ohrady pre ovce.

 

 

 

 


Pastieri oviec nevedeli celé noci spávať, lebo sa báli o svoje ovce. Tak sa upokojili tým, že každú noc počítali svoje stádo, aby sa uistili, že sú všetky v bezpečí. Až potom vedeli v pokoji zaspať. Údajne tak vzniklo počítanie ovečiek, ktoré sa spája s dobrým spánkom.

'Be yourself, everyone else is already taken.' Oscar Wilde