Island

Šanca vidieť polárnu žiaru pred tým, ako sa možno odmlčí na desaťročie. Končí sa obdobie častých a intezívnych erupcií. Našťastie v roku 2017 sa ešte polárna žiara ukazuje v celej svojej kráse. Až do polovice apríla, ponúka svetelné divadlo na oblohe Island. Aurora Borealis je jeden z najkrajších prírodných javov.

Poďte na Island. Urobíme si výlety do kráľovstva elfov. Ponúkame vám:
– ubytovanie s raňajkami
– dopravu na Islande /21 miestny mikrobus, wifi, klíma/
– sprevádza Lucie Meisnerová s vášňou pre Island
– šoféruje vynikajúci a vždy dobre naladený Dušan Harbist
– najstarší parlament sveta, gejzír a zlatý vodopád Gulfoss
– miesto stretu európskej a americkej tektonickej dosky
– geotermálne pramene, fjordy a elfovia
– najsevernejšie hlavné mesto sveta
– veľryby a islandské kone

Letenky nie sú v cene.

Termíny:

 

V prípade záujmu ma neváhajte kontaktovať na na lucie@hemisfery.sk.

bic7301_by_bicnick
Pozorovanie polárnej žiary z bazénika v Hvalfjordur, foto Art Bicnick

 

Eskimáci v minulosti videli v polárnej žiare fakle, ktorými ich predkovia osvetľovali dušiam zosnulých most do neba. Nóri pociťovali voči svetelným úkazom na oblohe posvätnú úctu, stredovekí Európania pokladali auroru za dych hrdinských bojovníkov, no v mnohých krajinách ju považovali za zlého posla ničivých epidémií alebo vojen.

Polárna žiara hrá všemožnými farbami, môže byť modrá, zelená, ružová, červená a tiež rôznymi tvarmi – od svietiacej „plachty“, po tenké čiary. Svetielkujúce divadlo sa na našej planéte objavuje najmä v polárnych oblastiach, v blízkosti severného pólu sa nazýva Aurora borealis a v blízkosti južného pólu Aurora australis.

Polárna žiara prebieha v 11-ročnom slnečnom cykle. K slnečnej aktivite, vrátane masívnych slnečných erupcií, môže dôjsť kedykoľvek. Ale táto intenzívne polárna žiara nastáva nepravidelne a nepredvídateľne. V súčasnosti sa končí obdobie častých a intezívnych erupcií.

Island je mýtické kráľovstvo, kde žijú elfovia a vládne takmer arktická atmosféra. Miesto, kde sa minulosť prelína so súčasnosťou i budúcnosťou v živelnej symfónii vetra, kameňov, ohňa a ľadu. Ocitnete sa v skutočnom vulkanickom laboratóriu. Uvidíte gejzíry s horúcimi jazierkami. Chladné polárne vetry svištia ponad tiché fjordy. Z modrej hĺbky mora sa týčia kamenné veže a ľadovce si razia cestu praskajúcimi stuhnutými lávovými poliami.

Dôstojná krása islandskej prírody premieňa všednosť na výnimočnosť. Upokojujúce máčanie sa v termálnej vode lagúny ulahodí telu i duši. V noci pod otvorenou oblohou máte na Islande rezervované miesta v prvom rade na úchvatné predstavenie polárnej žiary. Poľovačka na ňu bude každý večer z iného miesta.

'Be yourself, everyone else is already taken.' Oscar Wilde